Nasa Ay'da Su bulundu

Coğrafya TR October 26, 2020

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk defa Ay'ın güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı.

AA'nın aktardığı habere göre, NASA doğrulusunda oluşturulan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kızılötesi Astronomi Stratosfer Gözlemevi, Ay'ın güneşli yüzeyindeki su varlığını ilk kez doğruladı. Bu keşif, suyun ay yüzeyine dağılmış olabileceğini, soğuk ve gölgeli yerlerle sınırlı olmadığını gösteriyor."
Maryland odaklı Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları, Ay yüzeyinde hidroksil (OH) yerine su buzunun (H2O) olduğunu doğruladı. Ekip, suya özgü bir spektral izi belirleme etmek ve atmosferden daha net bir görüş elde etmek amacıyla bir uçağa monte edilen SOFIA teleskopu aracılığı ile keşiflerini gerçekleştirdi.

Colorado Üniversitesi Astrofizik Profesörü Paul Hayne ve ekibi de NASA'ya ait bir uydu doğrulusunda alınan kamera görüntülerini ve sıcaklık ölçümlerini kullanarak elde ettikleri sonuca göre, buz kütlelerinin aşağı yukarı 40 bin kilometrekare ya da ay yüzeyinin kabaca yüzde 0.1'i oranında yer kapladığını açıkladı.

Hayne, şu ifadeleri kullandı:

"Daha evvelce keşfedilmeyen bu buz havuzlarından milyarlarcasını görüyoruz. Bu, buzu daha basit çıkarmak amacıyla bir fırsat sunuyor. Ay'da astronotların gereksinim duyacağı şeyler yönünden bunun devrim niteliğinde olduğunu düşünüyoruz."
Daha evvelce 26 Ekim'de Ay ile ilgili "heyecan verici" yeni bir keşfi açıklayacağını duyuran NASA, "Artemis" isimli uygulama kapsamında 2024'te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot göndermeyi planlıyor.

 

Bunu Paylaşabilirsiniz.

Nasa Ay'da Su bulundu

Coğrafya TR October 26, 2020

Hangi İlimiz Nesiyle Meşhur?

Coğrafya TR November 11, 2020

CBS Nedir?

Coğrafya TR November 08, 2020

Deprem Nedir? Nasıl Oluşur?

Coğrafya TR November 04, 2020

11.Sınıf Coğrafya Konuları

Coğrafya TR June 18, 2020

10.Sınıf Coğrafya Konuları

Coğrafya TR June 19, 2020

Deprem Anında Zemin Sıvılaşması

Coğrafya TR June 09, 2020

Mühendislik Hatalı Baraj Vajont Barajı

Coğrafya TR May 19, 2020

Süper Hücre Nedir? Nasıl Oluşur?

Coğrafya TR June 23, 2020